Hazard online – dlaczego dostęp do Internetu zwiększa liczbę osób uzależnionych?
W dzisiejszych czasach, gdy niemal każdy ma dostęp do internetu, hazard online stał się jednym z powszechnych sposobów spędzania wolnego czasu. Niestety taka rozrywka może prowadzić do poważnych konsekwencji: straconych pieniędzy i uzależnienia od hazardu. Uzależnić można się nie tylko w kasynie, ale nawet w komforcie własnego mieszkania. W tym artykule, omówimy dlaczego dostęp do internetu zwiększa liczbę osób uzależnionych od hazardu online.
Jak działa hazard online?
Aby zagrać w hazard online, gracz musi najpierw utworzyć konto na stronie kasyna online, które oferuje taką usługę. Następnie trzeba wpłacić pieniądze na swoje konto, aby móc grać. Po wpłacie pieniędzy, gracz może wybierać spośród różnych gier, w których chce zagrać. Gry te są zazwyczaj sterowane przez oprogramowanie, które ma zapewniać losowe wyniki. Hazard online ma niejedno oblicze: to nie tylko poker czy ruletka, ale też np. zakłady bukmacherskie. Grozi to głównie kibicom, którzy chętnie obstawiają pieniądze na wygraną swojej ulubionej drużyny, aby jeszcze podbić emocje związane z meczem.
Najbardziej ryzykowne gry hazardowe online to te, które oferują największe wygrane, ale także największe szanse na przegranie pieniędzy. Zakłada się, że z największym ryzykiem wiążą się automaty do gier, ruletka i blackjack.
Niestety e-kasyna sprawiają, że uzależnienie od hazardu staje się coraz powszechniejsze. Tradycyjne kasyna zazwyczaj kojarzą się z ludźmi zamożnymi, bywającymi w takich miejscach, jak Monte Carlo czy Las Vegas. Aby uprawiać hazard online, wystarczy mieć dostęp do Internetu oraz niewielką sumę na start. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, tak jak ma to miejsce w przypadku tzw. jednorękich bandytów, czyli automatów do gier. Duża dostępność gier hazardowych sprawia, że osoby, które mają tendencję do podejmowania ryzyka i trudności z samokontrolą, mogą bardzo łatwo i szybko wpaść w uzależnienie. Właścicielom e-kasyn zależy, aby użytkownicy nie mogli oderwać się od gry: często proponują np. bonusy powitalne dla nowych graczy. W ten sposób powstaje złudzenie, że już na samym początku coś zyskaliśmy. Niestety rzeczywistość jest taka, że gracze muszą więcej przegrywać niż wygrywać, żeby kasyno przynosiło właścicielowi zyski.
Jakie są objawy uzależnienia od hazardu online?
Niestety leczenie uzależnienia od hazardu często zaczyna się bardzo późno, kiedy uzależniony ma już poważne problemy finansowe. Lepiej więc nie ignorować objawów uzależnienia, do których należą:
- Poświęcenie coraz więcej czasu na grę.
- Trudności w kontrolowaniu lub ograniczaniu swojego czasu i budżetu spędzanego na grach hazardowych.
- Zaniedbywanie innych obowiązków, takich jak praca, szkoła, relacje rodzinne lub przyjacielskie, z powodu gier hazardowych
- Agresja lub niepokój, jeśli ktoś z bliskich próbuje nakłaniać do ograniczenia czasu spędzonego na grach hazardowych.
- Szukanie ciągłych wrażeń i emocji związanych z grami hazardowymi.
- Podejmowanie ryzykownych decyzji finansowych, takich jak inwestowanie dużych sum, pozbywanie się oszczędności w nadziei na wielką wygraną.
- Kłamstwa w sprawach finansowych, ukrywanie przed innymi swojego uzależnienia od hazardu online.
- Gra nie tylko z chęci zysku, ale przede wszystkim dla związanych z nią emocji.
Osoba uzależniona wciąż jest przekonana, że się odegra, odrobi straty. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest w stanie przestać grać, nawet kiedy wpada w kłopoty finansowe. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma taki problem, rozwiązaniem będzie ośrodek terapii uzależnień w Nysie lub innym najbliższym mieście.
Jak zapobiec uzależnieniu od hazardu online?
Istnieje wiele sposobów, które zmniejszają ryzyko uzależnienia od hazardu online. Należą do nich:
- Ustawienie limitu czasu i pieniędzy, które przeznaczamy na gry hazardowe i trzymanie się ich.
- Utrzymywanie dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi, otwarte przyznawanie się, że mamy do czynienia z grami hazardowymi.
- Szukanie alternatywnych sposobów spędzania czasu, takich jak sport, hobby lub edukacja.
- Zwracanie uwagi na swoje zachowanie i emocje podczas gry hazardowej, warto zastanowić się, czy coś jeszcze jest w stanie wywołać u nas tak silne uczucia. Hazard często staje się sposobem na nudę i stagnację i przez to prowadzi do uzależnienia.
- Realistyczne podejście: nie traktujmy hazardu, jako prostego sposobu na zbicie fortuny bez wysiłku czy alternatywy dla podwyższania kwalifikacji i szukania lepszej pracy.
Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu online?
Jeśli uważasz, że ktoś z twojego otoczenia jest uzależniony od hazardu online, możesz mu pomóc w następujący sposób:
- Porozmawiać z tą osobą o jej uzależnieniu i wyrazić swoje zaniepokojenie.
- Wspierać i motywować do szukania pomocy specjalisty.
- Pomóc w znalezieniu organizacji, które zajmują się osobami uzależnionymi od hazardu.
- Zachęcać do szukania alternatywnych sposobów spędzania czasu, proponować wspólne aktywności.
- Unikać krytykowania i osądzania osoby uzależnionej, a zamiast tego oferować jej wsparcie i zrozumienie.
Oczywiście, nawet najbardziej zaangażowany rodzic, przyjaciel czy partner nie zastąpi specjalisty. Pomocna jest tutaj przede wszystkim poradnia terapeutyczna, w której dowiesz się, co robić dalej i jak wyciągnąć bliską osobę z uzależnienia.
Czy hazard online jest nielegalny w Polsce?
Hazard (również online) jest regulowany w Polsce przez Ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2017 poz. 88). Zgodnie z tą ustawą, tylko operatorzy, którzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów, mogą oferować gry hazardowe online w Polsce. Operatorzy, którzy nie posiadają licencji, są uważani za nielegalnych i podlegają karom. Nie oznacza to jednak oczywiście, że u legalnego operatora się nie uzależnimy.
Niestety hazard może mieć konsekwencje prawne, nie tylko dla nielegalnego operatora, ale też osoby uzależnionej. Pojawiają się takie skutki, jak:
- Zadłużenie się z powodu gier hazardowych.
- Kłopoty z prawem, związane z oszustwami i nielegalnymi działaniami, takimi jak pranie pieniędzy lub unikanie podatków.
- Sądy i kary za przestępstwa związane z chęcią zdobycia pieniędzy za wszelką cenę.
Jak uzależnienie od hazardu wpływa na zdrowie?
Chociaż jest to uzależnienie behawioralne, bardzo często odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale też psychicznym. Osoby uzależnione od hazardu online mogą doświadczać depresji, lęku, bezsenności, a nawet myśli samobójczych. Tak ważne jest więc, aby szukać pomocy specjalisty. Chroniczny stres związany z rosnącymi długami może też prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego np. chorób serca czy problemów żołądkowo-jelitowych.
Samodzielne wykluczenie z hazardu online – co to oznacza?
Kiedy już dojdzie do uzależnienia, bardzo trudno jest odzyskać samokontrolę, aby powstrzymać się od gier hazardowych, które są dostępne na wyciągnięcie ręki. U legalnych operatorów, którzy promują odpowiedzialne podejście do hazardu, dostępne jest ustawianie limitów np. dziennego budżetu czy czasu poświęcanego na grę – po jego przekroczeniu gracz zostaje zablokowany i musi czekać do kolejnego dnia. Możliwe jest też samodzielne wykluczenie z hazardu online na wniosek gracza. Długość okresu wykluczenia różni się w zależności od kraju, może wynosić od kilku dni do nawet dożywotniego wypisania się z e-kasyna. Dostępne są też aplikacje, dzięki którym zablokujesz w wyszukiwarce dostęp do gier hazardowych i zakładów bukmacherskich.
Uzależnienie od hazardu to poważny problem behawioralny, z którego wyjść jest równie trudno, jak z alkoholizmu czy narkomanii. Jeśli więc pojawiają się niepokojące symptomy, lepiej nie zwlekać, tylko jak najszybciej zgłosić się na terapię.