5 cennych wskazówek dla osób chcących wyjść z nałogu
Różnego rodzaju uzależnienia to problem, który dotyka ludzi na całym świecie. Nałóg objawia się nieodpartą chęcią sięgnięcia po używki, nad którą ciężko jest zapanować. Uzależnienie może dotyczyć wielu używek czy zachowań, oraz dotykać osoby w każdym wieku. Dowiedz się, jak skutecznie poradzić sobie z nałogiem.
Skuteczne sposoby na wyjście z nałogu
Wychodzenie z nałogu jest procesem trudnym i długotrwałym. Wiąże się z koniecznością pracy nad samym sobą. Dla wielu osób uzależnionych wychodzenie z nałogu wydaje się wręcz niemożliwe. Nie jest to jednak prawda, gdyż stosując sprawdzone sposoby można skutecznie sobie z nim poradzić. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to dużo samozaparcia oraz wewnętrznej dyscypliny. Tylko odpowiednia motywacja może pomóc w wychodzeniu z nałogu.
#1 Znajdź motywację do wyjścia z nałogu
Znalezienie motywacji ma ogromne znaczenie i to od tego warto zacząć swoją walkę z nałogiem. Musisz przyznać się przed samym sobą, że nie panujesz nad uzależnieniem. Zastanów się, dlaczego tak się dzieje i co mogłoby zmienić nastawienie. Zadaj sobie pytania, w jaki sposób walka z uzależnieniem pozytywnie odmieni Twoje życie i dlaczego warto to zrobić. Motywacją mogą być najbliżsi; może to być także chęć odłożenia pieniędzy na konkretny cel, co uda się, gdy nie będą wydawane na używki. Pomyśl także o swoim zdrowiu i o tym, jaki dobroczynny wpływ na nie będzie miało wyjście z nałogu.
#2 Zadbaj o wsparcie ze strony osób najbliższych
W walce z nałogiem pomóc może wsparcie najbliższych i przyjaciół. Powiedz im, że chcesz zerwać z nałogiem i zacząć nowe życie, a z pewnością Ci w tym pomogą. Jest to bardzo ważne, aby nie zostać w walce samemu, zwłaszcza w momentach, gdy zabraknie samodyscypliny i pojawi się chęć sięgnięcia po używkę.
#3 Pozwól sobie na chwile słabości
Wychodzenie z nałogu to długi proces, który wymaga dyscypliny. Nie można się poddawać nawet wtedy, gdy jest to bardzo trudne. Pamiętaj, że w trakcie wychodzenia z uzależnienia będziesz mieć zarówno lepsze, jak i gorsze chwile. Z pewnością pojawi się zwątpienie oraz chęć przerwania całego procesu. To normalne zjawisko, ale najważniejsze jest to, abyś nie przerwał swojej walki. W takich chwilach przyda Ci się wsparcie bliskich osób. Powiedz im, co czujesz, a z pewnością wyciągną do Ciebie pomocną dłoń.
#4 Nie załamuj się potknięciami
Nawet jeśli zdarzy Ci się potknięcie i sięgnięcie po używkę, to pamiętaj, że nie oznacza to końca terapii. Otrząśnij się z chwilowej słabości i walcz dalej. Ważne jest to, abyś był świadomy tego, że było to złe, ale nie przekreśla szans na wyjście z nałogu. Jeśli zdarzy Ci się potknięcie to zrób wszystko, aby nie powtórzyło się to w przyszłości.
#5 Przygotuj się na długą walkę
Wyjście z nałogu wymaga czasu. Nie da się wyleczyć uzależnienia w ciągu kilku czy kilkunastu dni. Jest to proces długotrwały. Pamiętaj, że nawet jeśli zwalczysz nałóg to będziesz musiał kontrolować się przez całe życie. Ćwicz swoją silną wolę, a z pewnością walka z nałogiem przyniesie oczekiwany rezultat.
Proces wychodzenia z uzależnienia to ciężka walka, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jest to jednak jedyny sposób na to, aby poradzić sobie z nałogiem i go zniwelować. Te kilka wskazówek mogą być bardzo cenne, jeśli chcesz walczyć ze swoim uzależnieniem. Pamiętaj jednak, że najlepsze rezultaty osiągnąć można, korzystając z odpowiednio dobranej terapii w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie zawsze możesz zgłosić się po profesjonalną pomoc do terapeuty czy psychologa.