Co decyduje o powodzeniu terapii?
Alkoholizm to choroba, której nie należy bagatelizować. Wpływa on na wiele aspektów życia, ale przede wszystkim organizm uzależnia się od niego fizycznie, dlatego nie wystarczy po prostu przestać pić. Gwałtowne odstawienie alkoholu może wywołać w organizmie ogromny szok, dlatego odwyk na własna rękę może być ryzykowny. Terapia odwykowa powinna być prowadzona pod kontrolą specjalistów. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje fachowej pomocy, kadra naszego Ośrodka FreeDom ma potrzebną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu osób uzależnionych. Nasz ośrodek oferuje kompleksowe leczenie: detoks oraz terapię dla osób uzależnionych oraz ich rodzin. Dołącz i Ty do osób, które odzyskały kontrolę nad swoim życiem!
Co wpływa na sukces terapii?
Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do sukcesu terapii uzależnień jest własna motywacja chorego i chęć do zmiany. Uświadomienie sobie wszystkich skutków i konsekwencji, które dotykają nie tylko samego uzależnionego, ale i jego bliskich daje takiej osobie motywację do walki z uzależnieniem. Również zrozumienie, że sam nie poradzi sobie z problemem jest przełomowym momentem w decyzji o podjęciu terapii.
Warunkiem podjęcia terapii jest trzeźwość. W przypadku osoby będącej w ciągu alkoholowym, to trudne do osiągnięcia, ponieważ taka osoba jest pod ciągłym wpływem i dostarcza sobie kolejne dawki alkoholu. Jedynym sposobem, by przerwać to błędne koło, jest decyzja o radykalnej detoksykacji organizmu. Detoks należy przeprowadzić w zamkniętym ośrodku pod opieką wykwalifikowanego personelu. Po oczyszczeniu organizmu z toksyn i powrocie do fizycznej równowagi pacjent jest gotowy na psychoterapię. Wtedy można skupić się na innych działaniach związanych z leczeniem uzależnienia. Czasem po zakończonym detoksie, aby złagodzić negatywne skutki abstynencji, alkoholikowi zaleca się również przyjmowanie leków, ale to ani nie leki, ani nie detoks wpływają na sukces terapii. To przede wszystkim nastawienie i motywacja pacjenta do uwolnienia się od nałogu determinuje powodzenie terapii.
Ważną kwestią w terapii jest również odpowiedni terapeuta. Pacjent powinien czuć, że sama osobowość terapeuty jest pozytywnym bodźcem do zmiany. Terapeuta powinien towarzyszyć osobie uzależnionej w drodze do wyleczenia. Z pomocą terapeuty pacjent powinien dokonać szeregu zmian niezbędnych do utrzymania trzeźwości. Powinny one dotyczyć zarówno zachowań, postaw, przekonań, przyzwyczajeń, sposobu reagowania, przeżywania, myślenia oraz relacji międzyludzkich. Osoba taka musi uwierzyć, że możliwe jest szczęśliwe życie bez stosowania używek. Podczas terapii uzależnień pacjent zdobywa również wiedzę na temat uzależnienia, jego objawów, przebiegu, konsekwencjach oraz wpływie na wszystkie aspekty życia. Terapeuta powinien też umieć wzmocnić motywację takiej osoby do trzeźwienia i pomóc w decyzji o przyjęciu odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie.
Terapia grupowa to z kolei czas i możliwość, by otworzyć się po terapii indywidualnej na innych uzależnionych. Poprzez wymianę doświadczeń można dostrzec, że nie jest się samemu ze swoim problemem. Jest wiele osób, które cierpią tak jak my, a wzajemne wsparcie daje jeszcze większą siłę w drodze do trzeźwości.
Bardzo ważną motywacją alkoholika w trakcie terapii jest również fakt, że wspierają go bliskie mu osoby, że im na nim zależy i że ma do czego wracać po terapii. Myśl, że można wszystko naprawić i odbudować powinna być myślą przewodnią leczenia.