Co zabrać do ośrodka leczenia uzależnień? Praktyczne wskazówki
Ośrodki terapii uzależnień pomagają osobom borykającym się z różnego rodzaju nałogami rozpocząć nowe, zdrowsze życie. W trakcie leczenia pacjenci korzystają z indywidualnego planu terapii oraz całodobowego wsparcia ze strony zatrudnionych w placówce specjalistów. By zapewnić sobie pełnię komfortu w czasie terapii, każdy pacjent powinien odpowiednio przygotować się do pobytu w ośrodku.
Jakie rzeczy warto zabrać ze sobą do ośrodka terapii uzależnień?
Do ośrodka należy zabrać ze sobą dowód osobisty umożliwiający identyfikację pacjenta. Osoby przyjmujące leki na stałe powinny mieć przy sobie dokumentację medyczną dotyczącą ich dawkowania oraz zestaw wszystkich niezbędnych leków w oryginalnych opakowaniach. Zalecane jest ponadto spakowanie środków higieny osobistej oraz ręczników niezbędnych do wykonania codziennej toalety.
Pacjenci powinni posiadać wygodne ubrania dostosowane do pory roku, klapki umożliwiające poruszanie się po pomieszczeniach w ośrodku oraz ubrania sportowe niezbędne do zapewnienia komfortu w trakcie zajęć ruchowych. Osoby palące powinny ponadto spakować zapas papierosów.
Posiadanie telefonu komórkowego na terenie ośrodka jest dozwolone, korzystanie z niego jest jednak możliwe tylko w wyznaczonym czasie. W razie potrzeby możliwe jest przekazanie niezbędnych rzeczy przez bliskich w czasie pobytu w placówce, konieczne jest jednak poinformowanie o tym uprzednio ośrodka.
Życie w ośrodku leczenia uzależnień
Ośrodek Terapii Uzależnień FreeDom położony jest w pięknej, zacisznej okolicy, która stwarza warunki do przemyśleń oraz medytacji, sprzyjając tym samym wyciszeniu w czasie terapii, m.in. w czasie leczenia narkomanii czy leczenia alkoholizmu. Pacjenci mają zapewnione pełne wyżywienie w oparciu o autorską dietę opracowaną z myślą o osobach cierpiących z powodu powikłań wynikających z uzależnień. Dla osób przestrzegających diety wegetariańskiej przygotowane zostało menu bezmięsne. Pobyt w ośrodku wiąże się z odbywaniem licznych sesji terapii indywidualnej i grupowej, przewidziany został także czas wolny, w trakcie którego pacjenci mogą korzystać z części wspólnych, takich jak:
- dobrze wyposażona biblioteka,
- sala telewizyjna,
- siłownia,
- bilard,
- piłkarzyki,
- malownicze ogrody zewnętrzne,
- miejsce do grillowania.
Każda niedziela jest w naszym ośrodku dniem odpoczynku i regeneracji. Pacjenci spędzają czas wspólnie w trakcie spacerów, a także wyjść na basen lub do sauny. W ramach dodatkowych atrakcji organizowane są wycieczki po okolicy – przede wszystkim do Wrocławia oraz innych pięknych miejsc na Dolnym Śląsku. Pacjenci uczestniczą ponadto w warsztatach kulinarnych, ucząc się gotowania oraz pieczenia chleba w domowych warunkach. Aktywności te stanowią istotną część terapii uzależnień, pozwalając przy tym uzyskać cenne umiejętności praktyczne przydatne w codziennym życiu.
Czego nie powinno się zabierać do ośrodka terapii uzależnień?
W ośrodku terapii uzależnień zabrania się posiadania ostrych i niebezpiecznych narzędzi, które mogą stanowić zagrożenie dla przebywających na terenie placówki pacjentów i pracowników. Zakazane są również niewiadomego pochodzenia leki, substancje psychoaktywne, olejki do papierosów elektronicznych oraz suplementy diety, są to bowiem substancje mogące negatywnie wpłynąć na prawidłowy postęp terapii uzależnień. Na teren ośrodka nie należy wnosić kamer oraz dyktafonów, zabronione jest również posiadanie zegarków typu smartwatch. Pacjenci mają zakaz posiadania materiałów pornograficznych, a z uwagi na brak dostępności do sejfu, zabronione jest również trzymanie w pokojach drogiej biżuterii oraz dużej ilości gotówki, przewyższającej kwotę 500 złotych.
Pobyt w Ośrodku Terapii Uzależnień FreeDom
W trakcie pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień pacjenci otoczeni są wsparciem ze strony wykwalifikowanych, niezwykle empatycznych lekarzy, którzy doskonale radzą sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami. W placówce panuje przyjemna, rodzinna atmosfera, która stwarza doskonałe warunki do terapii i pozwala na pełne skupienie się na leczeniu nałogu. Do ośrodka przyjmowane są wyłącznie osoby, które wyrażają chęć podjęcia leczenia i zgłosiły się na terapię z własnej woli. Placówka nie zajmuje się leczeniem przymusowym, nie akceptuje więc pacjentów, którzy nie podjęli decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnień w sposób samodzielny. Ośrodek nie przewiduje możliwości odwiedzin, dopuszcza jednak przepustki w związku z istotnymi wydarzeniami, takimi jak wizyta lekarska lub rozprawa sądowa. Każde tego typu wydarzenie musi być zgłoszone z odpowiednim wyprzedzeniem.