Codzienna walka z alkoholem, czyli jak przestać pić?
Wyjście z alkoholizmu stanowi trudne, lecz jak najbardziej wykonalne zadanie. W celu uporania się z uzależnieniem konieczne jest przede wszystkim uświadomienie sobie istnienia problemu, a następnie podjęcie leczenia w ośrodku terapii uzależnień.
Uświadomienie sobie problemu to najważniejszy krok
Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest niewątpliwie zdanie sobie sprawy z tego, że ma się problem z uzależnieniem. Alkoholik musi rozpoznać trawiącą go chorobę, by następnie być w stanie zgłosić się po pomoc i w efekcie rozpocząć odpowiednie leczenie alkoholizmu. Na etapie uświadamiania istotna jest rola najbliższego otoczenia.
Leczenie w ośrodku terapii uzależnień
Alkoholik, który przyznał się do uzależnienia, powinien zgłosić się po pomoc i rozpocząć leczenie w profesjonalnym ośrodku terapii uzależnień. Przeprowadzany w tego typu placówkach odwyk - w kontrolowanych warunkach - stanowi najbardziej skuteczną metodę walki z nałogiem alkoholowym. Intensywna terapia uzależnienia, umożliwiająca całkowite skupienie się na celu, jakim jest zaprzestanie picia, jest niezwykle efektywna, dzięki zastosowaniu różnych metod psychoterapii wspomaganych leczeniem farmakologicznym.
Jak działa mechanizm uzależnienia?
Uzależnienie od alkoholu w znaczący sposób wpływa na życie zmagającej się z nałogiem osoby. Powoduje zmiany w pracy układu nerwowego, wywołując zaburzenia w obrębie funkcji umysłowych i emocjonalnych. Prowadzi to do wykształcenia się mechanizmu uzależnienia, na który składają się trzy pomniejsze mechanizmy.
- Mechanizm iluzji i zaprzeczeń
Mechanizm ten służy alkoholikowi uzasadnianiu spożywania alkoholu zarówno przed otoczeniem, jak i przed samym sobą. Stanowi tarczę ochronną przeciwko niskiej samoocenie i utracie szacunku do własnej osoby. Mechanizm ten odpowiada za negację faktów, unikanie odpowiedzialności przez alkoholika oraz myślenie, że problem zniknie, jeżeli nie będzie się o nim myśleć. Na skutek działania tego mechanizmu wykształca się tak zwana logika nałogowa, na którą składa się minimalizowanie problemu, obwinianie za swoje uzależnienie innych osób, usprawiedliwianie picia oraz koloryzowanie wspomnień związanych z alkoholem.
- Mechanizm nałogowego regulowania uczuć
Mechanizm ten odpowiada za przekształcanie przez osobę uzależnioną różnorodnych stanów emocjonalnych w głód alkoholowy. Oznacza to, że każda chwila napięcia, lęku lub stresu będzie wywoływać chęć sięgnięcia po alkohol. To samo dotyczy pozytywnych stanów emocjonalnych, które powodują nieodpartą pokusę do przedłużenia chwili radości poprzez spożycie alkoholu.
- Mechanizm rozproszonego lub rozdwojonego poczucia tożsamości
Mechanizm ten wpływa na problemy z określaniem przez uzależnioną osobę własnej tożsamości. Znacząco oddziałuje na poczucie własnej wartości, może również prowadzić do utraty sensu życia (jeśli dojdzie do depresji, konieczne może być leczenie podwójnej diagnozy). Mechanizm ten powoduje trudności w ocenie własnego postępowania przez uzależnioną osobę, co niejednokrotnie prowadzi do przecenienia własnych możliwości i złudnego poczucia mocy.
Kroki w leczeniu alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu w ośrodku terapii uzależnień przebiega w kilku krokach. Pierwszym z nich jest detoks polegający na uwolnieniu organizmu od toksycznych substancji. Podstawową terapię uzależnienia stanowi psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i grupowa, nastawiona na to, by pacjent uświadomił sobie destrukcyjne skutki nałogu, a także nabył umiejętności umożliwiające powrót do życia w trzeźwości. Kolejnym krokiem dla osób walczących z nałogiem jest terapia pogłębiona, której celem jest nauczenie pacjenta radzenia sobie z problemami w różnych sferach życia. Ośrodki terapii uzależnień oferują także terapie motywujące dla osób, które nie podjęły jeszcze decyzji o leczeniu odwykowym oraz terapie nawrotowe dla pacjentów po ukończeniu terapii podstawowej, którzy złamali abstynencję lub są bliscy jej złamania.
Dlaczego samodzielne wyleczenie uzależnienia od alkoholu nie jest możliwe?
Samodzielne próby zerwania z uzależnieniem od alkoholu najczęściej są nieskuteczne i prowadzą do powrotu do nałogu. Dzieje się tak dlatego, iż większość alkoholików, którzy podjęli próby leczenia na własną rękę, nie jest w stanie poradzić sobie z głodem alkoholowym, który nie znika w okresie abstynencji. Wiele uzależnionych osób napotyka trudności już na samym początku prób odstawienia alkoholu. Spowodowane są one dotkliwymi dolegliwościami psychofizycznymi, takimi jak bóle głowy, drgawki, mdłości, wymioty czy też kołatanie serca, określanymi mianem zespołu abstynencyjnego. Aby się z nimi uporać, warto skorzystać z detoksu alkoholowego. Objawy odstawienia często powodują ponowne sięgnięcie po alkohol i przerwanie samodzielnych prób zerwania z uzależnieniem.