Czym jest lekomania?
Lekomania czyli nadużywanie leków lub uzależnienie od nich plasuje się w czołówce nałogów, zaraz za alkoholizmem i narkomanią. To stan, w którym człowiek przyjmuje leki zbyt często i w zbyt dużych dawkach. Jest to forma toksykomanii, wywołująca stan fizyczny lub psychiczny jako interakcje leku z organizmem. Przyczyną lekozależności jest zbyt łatwy dostęp do leków w Polsce. Leki zażywane w nieodpowiednich dawkach, a także bez wskazań medycznych do ich zastosowania, mogą powodować groźne skutki. Uzależnienie od leków często prowadzi do przedawkowania, zatrucia, wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych, a w najgorszym wypadku do śmierci. Dlatego warto jak najwcześniej zgłosić się po pomoc do profesjonalistów, zanim będzie za późno.
Gdzie szukać pomocy dla osoby uzależnionej od leków?
Leczenie lekomanii często wymaga dwutorowego działania: detoksu oraz psychoterapii. Prywatny Ośrodek Odwykowy FreeDom w Mirkowie to miejsce specjalizujące się m.in. w leczeniu lekozależności. Oferuje detoks oraz leczenie i terapię dla osób uzależnionych od leków. Wykwalifikowana kadra w przyjaznej atmosferze stwarza komfortowe warunki do:
- oczyszczenia organizmu z toksycznych substancji
- stopniowego przejścia do całkowitej abstynencji
- terapii, na którą składają się spotkania indywidualne i grupowe
Od jakich leków można uzależnić się najszybciej?
Teoretycznie można uzależnić się od każdego wyrobu farmaceutycznego, ale lekami o największym potencjale uzależniającym są opioidowe leki przeciwbólowe, barbiturany oraz leki przeciwlękowe z grupy benzodiazepin. Powszechnie stosowane środki, szczególnie te, które można kupić bez recepty, przy dłuższym lub zbyt intensywnym stosowaniu również mogą uzależniać. Producenci leków nie za często o tym przypominają, a pacjenci lekceważą i ignorują ostrzeżenia i informacje znajdujące się na ulotce.
Lekomania może wpływać na zmianę zachowania, powodować różne objawy fizyczne i psychiczne. Niedostarczenie na czas organizmowi określonej dawki leku może też powodować dolegliwości podobne do zespołu abstynenckiego.
Kto jest najbardziej podatny na lekomanię?
Uzależnienie od leków najczęściej dotyczy osób, które wcześniej zmagały się lub zmagają aktualnie z chorobami psychicznymi. Skłonność do lekozależności wykazują częściej osoby z depresją, stanami lękowymi, nerwicą, fobią, a także z zaburzeniami odżywiania. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, na lekomanię narażone są osoby z niską samooceną, które mają problem z funkcjonowaniem w grupie i nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie.
Objawy uzależnienia od leków
Lekomania jest jednym z najtrudniejszych do zdiagnozowania uzależnień, ponieważ sam lekoman nie przyznaje się do nadużywania leków, a rodzina nie widzi nic złego w stosowaniu środków przepisanych przez lekarza. Do objawów uzależnienia od leków należą:
- przyjmowanie coraz to większych dawek leku
- samodzielne przedłużanie zalecanej kuracji
- nadmierna koncentracja na zdobywanie leku
- pojawienie się po odstawieniu zespołu abstynenckiego
Skutki lekomanii
Długotrwałe przyjmowanie leków prowadzi do stopniowego wyniszczania wątroby, trzustki, żołądka i jelit. Skutki lekomanii mają wpływ na zdrowie i życie osoby uzależnionej oraz na jej funkcjonowanie w społeczeństwie.