Czym jest zapaść alkoholowa? Objawy umożliwiające rozpoznanie
Nadmierna konsumpcja alkoholu wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Jednym z nich jest zapaść alkoholowa, która stanowi poważne zagrożenie życia osoby uzależnionej. Jej objawy często mylone są z zespołem abstynencyjnym. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zapaści alkoholowej kluczowa jest szybka reakcja.
Czym jest zapaść alkoholowa i na czym polega?
Zapaść alkoholowa spowodowana jest nadmierną konsumpcją napojów procentowych, w czasie, który nie pozwala na jego metabolizowanie. To stan, który najczęściej dotyczy osób uzależnionych. Jest także konsekwencją zatrucia alkoholowego. Zapaść alkoholowa pojawia się w sytuacji, kiedy serce wypuszcza za małą ilość krwi do krwioobiegu, co skutkuje spadkiem ciśnienia krwi, ilości tlenu oraz substancji odżywczych, które są dostarczane do poszczególnych organów. Towarzyszące temu początkowe objawy mogą być mylone z zespołem abstynencyjnym, dlatego kluczowa jest baczna obserwacja osoby uzależnionej. W sytuacji, kiedy pojawia się spłycony oddech, przyspieszone i słabnące tętno lub utrata przytomności, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania.
Jakie są objawy wystąpienia zapaści?
Zapaść alkoholowa na wczesnym etapie objawia się nudnościami i obfitymi wymiotami, mogą im towarzyszyć zawroty głowy. Dodatkowo osoba uzależniona odczuwa niepokój oraz chłód. Pogłębiająca się zapaść objawia się:
- spłyconym oddechem,
- nadmierną potliwością,
- wzmożonym pragnieniem,
- bladością skóry,
- uczuciem duszności.
Z kolei utrata przytomności, spłycony oddech oraz słabnące i przyspieszające tętno świadczy o tym, że osoba uzależniona jest w stanie zapaści alkoholowej. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania krążenia, co stanowi poważne zagrożenie życia. Leczenie alkoholizmu należy rozpocząć jak najszybciej.
Po czym rozpoznać zapaść i jak się wówczas zachować?
Spłycony oddech, przyspieszające i słabnące tętno, czasami również omamy i drgawki, świadczą o tym, że dana osoba znajduje się w stanie zapaści i konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. Warto mieć na uwadze, że zapaść alkoholowa jest poważnym zagrożeniem dla życia nałogowca, a także jest częstą przyczyną zgonów. Wzywając służby ratownicze, należy pozostać w stałym kontakcie z dyspozytorem i słuchać jego poleceń, do momentu przybycia ratowników na miejsce. Nieprzytomną osobę należy ułożyć na boku, najlepiej w pozycji bocznej bezpiecznej. Umożliwi to lepsze oddychanie oraz zapewni bezpieczeństwo podczas wystąpienia wymiotów, ponieważ zminimalizuje ryzyko zachłyśnięcia lub zadławienia. Jeśli osoba jest przytomna, należy stosować chłodzące okłady na czoło i być z nią w stałym kontakcie. Nie wolno pozostawiać chorego bez opieki, należy cały czas monitorować jego stan, aż do przybycia pogotowia.
Jak nie dopuścić do zapaści alkoholowej?
Główną przyczyną zapaści jest zatrucie alkoholem spowodowane konsumpcją zbyt dużej ilości trunków w krótkim czasie. Stąd też stan ten może dotyczyć również tych osób, które nie są uzależnione, a spożyły znaczące dawki etanolu w niewielkim odstępie czasowym. Niemniej jednak zapaść najczęściej dotyka nałogowców. Jej ryzyko znacząco wzrasta w przypadku połączenia ze sobą kilku substancji toksycznych, np. alkoholu i narkotyków. Chcąc uniknąć poważnego stanu, jakim jest zapaść, należy zrezygnować z konsumpcji napojów procentowych i udać się na odwyk w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.
Dlaczego warto jak najszybciej rozpocząć leczenie alkoholizmu?
Leczenie odwykowe powinno zostać podjęte jak najszybciej. Postępujący mechanizm uzależnienia wyniszcza zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Z czasem organizm człowieka przestaje prawidłowo funkcjonować, co sygnalizuje szeregiem uciążliwych objawów. Rozpoczęcie terapii na wczesnym etapie pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji, spowodowanych nadmierną konsumpcją, oraz daje znacznie większe szanse na wyjście z nałogu i utrzymanie abstynencji.
Jaki wpływ na zdrowie i organizm ma alkohol?
Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach jest substancją toksyczną. U osób uzależnionych wywołuje szereg negatywnych zmian w organizmie. Dodatkowo oddziałuje na psychikę człowieka. Alkoholizm jest przewlekłą chorobą, która dotyka nie tylko nałogowca, ale także jego bliskich i otoczenie. Nieleczony może doprowadzić do zgonu osoby uzależnionej. Kluczowe jest zatem szybkie rozpoznanie problemu i podjęcie leczenia odwykowego.
Alkoholicy zmagają się z wieloma negatywnymi skutkami swojego uzależnienia. Jednym z nich jest zapaść alkoholowa. Jej wystąpienie daje jasny sygnał, że nałóg jest już bardzo silny i należy jak najszybciej podjąć specjalistyczne leczenie odwykowe. Objawy zapaści powinny być dla alkoholika i jego rodziny sygnałem alarmowym - jeżeli sytuacja się powtórzy, kolejne leczenie zapaści alkoholowej może już zakończyć się niepowodzeniem i doprowadzić do zatrzymania akcji serca.
Dlaczego nadmierne spożycie alkoholu jest stanem zagrożenia życia?
Do wystąpienia zapaści alkoholowej prowadzi spożywanie dużej ilości alkoholu - może się to zdarzyć jednorazowo, ale zapaść krążeniowa pojawia się raczej u osób uzależnionych. Zapaść alkoholowa stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, ale nie jest jedyną przyczyną, dlaczego alkohol może „zapić się na śmierć”. Z powodu choroby alkoholowej pojawia się nie tylko zagrożenie zapaścią alkoholową, ale też takie komplikacje, jak:
- ostre zatrucie organizmu alkoholem,
- niewydolność wątroby (szczególnie z powodu marskości),
- ostre zapalenie trzustki,
- krwawienie z żylaków przełyku,
- napad padaczki,
- delirium alkoholowe
- udar.
Uzależnienie jest więc przyczyną zapaści alkoholowej oraz wielu innych sytuacji zagrożenia życia. Im szybciej alkoholik podejmie się odstawienia alkoholu i terapii uzależnień, tym większe szanse, że uniknie najpoważniejszych konsekwencji alkoholizmu. Niezależnie od wieku i czasu spędzonego w uzależnieniu, z długotrwałej choroby alkoholowej da się wyjść.
Dlaczego objawy zapaści alkoholowej nie powstrzymują alkoholika?
Rodziny alkoholików często nie rozumieją, dlaczego ich bliski nie chce rozpocząć leczenia uzależnienia alkoholowego, chociaż ma coraz poważniejsze problemy ze zdrowiem. Właśnie tak działa alkoholizm - wymyka się wszelkim zasadom logiki. Po pierwsze, u osób uzależnionych pojawia się mechanizm nałogowego regulowania emocji - spożywanie alkoholu staje się jedynym sposobem na ukojenie cierpienia. Spożywając nadmierną ilość alkoholu, osoba uzależniona chociaż na chwilę jest w stanie zapomnieć o swojej sytuacji. Osoby nadużywające alkoholu tracą pewność siebie i poczucie sprawczości, dlatego tkwienie w uzależnieniu wydaje im się jedyną opcją. Działanie alkoholu powoduje też zaburzenia psychiczne: majaczenie alkoholowe, paranoję, chorobę Korsakowa, zespoły otępienne czy depresję.
Lepiej nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia uzależnienia alkoholowego, ponieważ im szybciej je zaczniemy, tym mniej nieodwracalnych zmian zdążyło powstać u alkoholika.