Podejrzewasz, że dziecko bierze narkotyki? Dowiedz się, jak reagować
Dlaczego dzieci i młodzież sięgają po narkotyki?
Okres dojrzewania dla każdej osoby to ogromne wyzwanie, na które składa się z jednej strony burza hormonów, a z drugiej wymagania, jakie stawiają młodym ludziom rodzice, szkoła oraz ich najbliższe otoczenie. Presja społeczeństwa, wahania nastrojów i jeszcze słaba oraz nieustabilizowana psychika dziecka może skłaniać je do szukania sposobów na obniżenie stresu i polepszenie swojego nastroju. W takiej sytuacji najczęściej w życiu młodego człowieka pojawiają się papierosy, alkohol lub właśnie narkotyki. Z różnych badań wynika, że większość nastolatków miała już styczność z narkotykami, a cześć z nich wie nawet jak je zdobyć. To pokazuje, że problem istnieje i nie należy go lekceważyć.
Spory wpływ na młodych ludzi, szczególnie w okresie dojrzewania ma towarzystwo, w jakim się obracają. Z tego względu w sytuacji, gdy ich znajomi zażywają narkotyki np. na imprezach czy innych spotkaniach, nie chcą być gorsi i również po nie sięgają. Jest to spowodowanie głównie chęciom przynależności do grupy i strachem przed odrzuceniem. Często młodzi ludzie uważają to również za sposób na bunt przeciw dorosłym oraz objaw dorosłości i coś, co czyni ich wyjątkowymi.
Co powinno wzbudzić podejrzenia?
Najważniejszy jest dobry kontakt z dzieckiem. Nie sprawi to, że unikniemy problemu, ale pozwoli nam lepiej zauważyć niepokojące zmiany w zachowaniu i innych aspektach życia młodego człowieka, które mogłyby wskazywać na kontakt z narkotykami lub inny problem. Należy cały czas trzymać rękę na pulsie, ale nie należy także od razu oskarżać dziecka o coś, jeśli nie mamy pewności. Może to znacząco nadszarpnąć zaufanie dziecka do rodzica i tym samym pogorszyć kontakt między nimi. Czasami szczera i przyjemna rozmowa, dostarczy wystarczająco informacji, aby mieć pewność czy dany problem występuje, czy też nie.
Zazwyczaj jednak nie jest to takie proste i musimy opierać się na obserwacji np. zachowania naszego dziecka, a także tego, z jakimi osobami się ono zadaje. Problem z narkotykami początkowo nie daje objawów w zachowaniu, ale przy regularnym korzystaniu z tego typu używek zmiany w nastroju i zachowaniu mogą być zauważalne. Uwagę powinny zwrócić takie zmiany jak: huśtawka nastrojów, brak apetytu lub nadmierny apetyt, pogorszenie wyników w szkole, odejście od dotychczasowych zainteresowań, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów, późne powroty do domu, podkradanie pieniędzy od rodziców, kłopoty z koncentracją i spaniem oraz wiele innych.
U kogo szukać pomocy i jak walczyć z uzależnieniem?
W sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że nasze dziecko bierze narkotyki, warto skontaktować się z ośrodkiem zajmującym się uzależnieniami, po to, aby poznać opinię specjalisty. W przypadku gdy nie jesteśmy gotowi na rozmowę ze specjalistą, warto skorzystać z telefonu zaufania, ponieważ może się okazać, że będzie to wystarczające do rozwiązania problemu. Gdy sytuacja jest poważniejsza i problem zmienił się w uzależnienie, niezbędna jest wizyta u specjalisty i jak najszybsze wdrożenie leczenia, które pozwoli na zerwanie z nałogiem. Szczere rozmowy również są bardzo ważne. Nastolatek powinien czuć wsparcie od rodziców, a nie złość i agresję, ponieważ takie nastawienie może przynieść skutek zupełnie odwrotny. Z tego powodu warto pamiętać, że dobre nastawienie i stały kontakt z dzieckiem, a także porada specjalisty to klucz do poradzenia sobie z problemem obecności narkotyków w życiu dziecka.