Terapia uzależnień - Gniezno
Pochodzisz z Gniezna lub okolic i jesteś osobą uzależnioną lub współuzależnioną? W naszym ośrodku zajmujemy się zarówno uzależnieniami od substancji psychoaktywnych (leki, alkohol, narkotyki, dopalacze), jak i uzależnieniami behawioralnymi.
Alkoholizm – jedno z najczęstszych uzależnień wśród mieszkańców Gniezna
Alkoholikiem jest osoba, która nie kontroluje ilości spożywanego alkoholu i nie zauważa jego destrukcyjnego wpływu na swoje życie. Powodem wpadnięcia w alkoholizm mogą być problemy w życiu prywatnym (np. rodzinne lub partnerskie), trudności w pracy czy nagromadzenie się sytuacji stresowych. Według badań alkoholikami częściej zostają osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości.
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do odizolowania się chorego od rodziny. Osobie uzależnionej nie zależy na relacjach międzyludzkich, liczy się dla niego tylko zaspokojenie głodu alkoholowego.
Umów terapię uzależnień dla pacjentów z Gniezna:
Jak wygląda leczenie w ośrodku uzależnień?
Warto zacząć od tego, że decyzja o podjęciu leczenia uzależnień powinna zapaść jak najszybciej. Im mniejsze szkody zostaną wyrządzone w organizmie i psychice przez alkohol, tym leczenie przebiegnie sprawniej i sam uzależniony będzie czuć się lepiej podczas odwyku. Należy jednak pamiętać, że terapia odbywa się tylko po dobrowolnej zgodzie chorego.
Terapia uzależnień dla mieszkańców Gniezna ma miejsce w grupach i indywidualnie. Wyróżnia się terapię podstawową i pogłębioną – ta druga jest dla osób, które chcą nauczyć się pokonywania trudności w swoim życiu. Dla osób, które ukończyły terapię, ale po wyjściu z ośrodka złamały abstynencję lub są tego bliskie, przygotowaliśmy terapię nawrotową. Natomiast dla tych, którzy nie są pewni, czy ośrodek leczenia uzależnień jest dla nich, proponujemy terapię motywującą.
Pobyt w ośrodku trwa kilka tygodni i ma nauczyć pacjenta mechanizmów obronnych, umiejętności odmówienia substancji, która go uzależnienia, zauważania symptomów, które mogą doprowadzić do złamania abstynencji. Rozpoczęcie leczenia oznacza zdecydowanie się na podjęcie zmian w swoim życiu i ciągłą pracę.
Mimo że wielu uważa bycie uzależnionym za coś wstydliwego, to nie ma powodu do robienia z nałogu tematu tabu. Warto poprosić po pomoc i pokonać uzależnienie, nim choroba się rozwinie i konieczne będzie leczenie podwójnej diagnozy. Alkohol wpływa negatywnie na zdrowie pijącego. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) donosi, że każdego roku na świecie ponad trzy miliony osób tracą życie z powodu alkoholu. Dodatkowo trunek ten prowadzi do marskości wątroby, grozi nieżytem żołądka i zapaleniem trzustki, powoduje też często nadciśnienie tętnicze. Alkohol może doprowadzić do depresji, ale też sama depresja może być powodem wpadnięcia w nałóg.
Leczenie odwykowe Gniezno
Osoba, która nadużywa alkoholu, zmienia swoje zachowanie, nierzadko porzuca zainteresowania. Obojętność pojawia się też w stosunku do bliskich. Niektórzy pod wpływem alkoholu stają się agresywni, łatwo się denerwują, prowokują napotkane osoby, chętnie używają przemocy fizycznej. Dochodzi do problemów z wysławianiem się i z logicznym myśleniem, pojawiają się trudności z koncentracją oraz luki w pamięci. Regularne spożywanie alkoholu może doprowadzić do utraty pracy. Chorego czeka detoks (odtrucie alkoholowe), a następnie odwyk. Nasza kadra podczas obu tych procesów sprawuje opiekę nad uzależnionym i kontroluje jego stan.